Decydując się na budowę domu stajemy przed wieloma wyborami – wyborem działki, metrażu domu, projektu, ale także – co ważne – technologii. Technologia murowana zwana również tradycyjną, jest znana od lat i jest w Polsce najpopularniejszą metodą budowy domów. Wynika to z faktu, iż informacje na temat budowy tą metodą przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie, nie robiąc nawet w głowie miejsca na nowoczesne technologie, o których przecież dopiero trzeba poczytać, doinformować się, poznać zarówno zalety jak i wady, a przede wszystkim różnice. W związku z głęboko zakorzenionymi przekonaniami na temat technologii tradycyjnej, z góry odrzucamy inne określając je, jako np. “mniej solidne”. Dziś postaramy się wyjaśnić na czym polegają główne różnice między technologią szkieletową, a murowaną i dlaczego wyżej wymienione określenie nie ma odniesienia do rzeczywistości. Zobacz nasze porównanie “Dom szkieletowy, a dom murowany”, w którym skupiamy się na najważniejszych kwestiach, branych pod uwagę przy budowie domu.  Porównania dokonamy na podstawie naszej technologii wykorzystującej drewno KVH, płytę Fermacell i pianę poliuretanową PUR.

Dom szkieletowy, a dom murowany – czas budowy domu

Główną różnicą między domem szkieletowym, a murowanym jest czas trwania budowy. W przypadku technologii tradycyjnej często ciągnie się ona latami. Jest czasochłonna, etapowa – w trakcie budowy pogoda może okazać się dużym przeciwwskazaniem. Głównym ograniczeniem są opady i mróz. Konieczne jest również sezonowanie budynku, które trwa kilka miesięcy. Materiały w technologii murowanej potrzebują czasu, by oddać wilgoć – optymalną budynek osiąga dopiero po kilku latach! W naszej technologii proces budowy domu trwa 3-4 miesiące. Warunki pogodowe nie mają wpływu na czas trwania budowy. Elementy łączone są na sucho, nie używa się materiałów mokrych.

Konstrukcja, fundamenty, ewentualne przeróbki

Konstrukcja domu szkieletowego jest lżejsza niż w przypadku domu w technologii tradycyjnej, dlatego dom szkieletowy nie potrzebuje tak mocnych fundamentów jak murowany – konstrukcja może być wykonana na tzw. “fundamencie oszczędnym”. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby wybudować dom szkieletowy na fundamentach przygotowanych wcześniej pod dom murowany. Domy szkieletowe są również o wiele łatwiejsze w rozbudowie, niż domy tradycyjne – możemy wykonać remont, łącznie z ewentualnymi przeróbkami instalacji w krótkim czasie bez kucia i gruzu.

Izolacyjność cieplna i akustyczna

Domy szkieletowe nagrzewają się znacznie szybciej niż domy murowane. Niskie współczynniki przenikania ciepła w przypadku użytych przez nas materiałów, sprawiają, że straty energii są minimalne. Co za tym idzie – koszta ogrzewania są niższe. Domy szkieletowe są w stanie nagrzać się od 8 do 21 stopni już w dwie godziny. W przypadku domów murowanych, nagrzanie pomieszczeń od 8 do 21 stopni trwa aż 48 godzin. Domy szkieletowe dobrze izolują odgłosy z zewnątrz, więc mieszkając nawet przy ruchliwej ulicy, nasz dom będzie cichy.

Wytrzymałość

Można usłyszeć obiegową opinię, iż domy szkieletowe są mniej wytrzymałe i solidne niż domy tradycyjne. Wytrzymałość w obu przypadkach zależy od fachowej budowy i materiałów wykorzystanych w budowie oraz od tego czy dba się o budynek. Według obowiązujących przepisów, okres żywotności materiałów zarówno do budowy domów szkieletowych jak i murowanych to minimum 50 lat. Dzięki prawidłowej eksploatacji i konserwacji, możemy ten czas znacznie wydłużyć. Budując dom szkieletowy z naszą firmą można mieć pewność, że korzystamy z najwyższej jakości materiałów, które pozytywnie wpływają na żywotność budynku.

Koszty

Decydując się na wysokiej jakości materiały budowlane w przypadku technologii szkieletowej, trzeba liczyć się z kosztami porównywalnymi do kosztów budowy w technologii tradycyjnej. Oczywiście istnieje możliwość obniżenia ceny budowy, jednak kosztem niższej jakości materiałów, a co za tym idzie – większych strat energii i wyższych kosztów eksploatacji domu.

Chodzi Ci po głowie budowa domu?
Zbudujesz go z nami!