Montaż rekuperacji w domu jednorodzinnym

W czasach, kiedy zasypywani jesteśmy nowymi technologiami, a ich producenci przekonują nas o konieczności ich posiadania, ciężko wybrać te, które naprawdę są nam potrzebne. Wybór staje się trudniejszy, kiedy są to drogie urządzenia, które podwyższają koszty budowy naszego wymarzonego domu. Dlatego opiszemy w tym miejscu jedno z takich urządzeń – REKUPERACJĘ, aby pokazać, że poniesione na nią koszty stają się w krótkim czasie samymi zyskami.

Wentylacja do podstawa

Na początku należy zaznaczyć, że w każdym domu powinna znajdować się wentylacja. Zazwyczaj stosuje się wentylację grawitacyjną, która wykorzystuje zasady fizyki, aby zapewnić wymianę powietrza w naszym domu. Natomiast, gdy chcemy zbudować energooszczędny (czyli szczelny) dom, stosujemy grube warstwy ocieplenia, okna trzyszybowe, dobrze ocieplone warstwy podłogi na gruncie itd. i zamykamy w ten sposób dopływ powietrza zewnętrznego – wentylacja grawitacyjna nie działa wtedy jak należy. Natomiast straty ciepła przez wentylację grawitacyjną w okresie grzewczym wynoszą ok. 50% wszystkich strat w domu, a przecież zależy nam na każdej złotówce wydanej na ogrzanie domu.

Rekuperacja to oszczędności

Chcąc mieć naprawdę energooszczędny dom, należy zastosować rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperacja pobiera powietrze z zewnątrz, filtruje je i dostarcza do pomieszczeń w domu. W drugą stronę rekuperacja pobiera powietrze z wnętrza domu, pozbywając się dwutlenku węgla, kurzu, roztoczy i innych alergenów, a przepływając przez rekuperator ciepło (czyli energia) z powietrza jest odzyskiwane i ogrzewa czyste powietrze, które jest nawiewane do domu. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, pozbywamy się nieświeżego powietrza razem z ciepłem, które zawiera. Dzięki rekuperacji możemy zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o 50%. Zatem zwrot kosztów poniesionych na założenie tej instalacji nastąpi szybko, pomijając pozostałe korzyści wynikające z używania tej wentylacji.

Używając rekuperacji, nie musimy z konieczności otwierać okien, dzięki temu nie wypuszczamy ciepła z domu, nie trujemy się smogiem w trakcie zimy, a latem nie jesteśmy skazani na muchy, komary i gorące powietrze. Oddychamy w domu świeżym, przefiltrowanym powietrzem bez kurzu, pyłów i alergenów.

Warto zaplanować montaż rekuperacji już na etapie projektowania

Decydując się na rekuperację, należałoby już na etapie przygotowywania projektu zaplanować jej montaż. Nie musimy wtedy wykonywać niepotrzebnego komina do wentylacji grawitacyjnej. Można optymalnie zaplanować przebieg instalacji i miejsce montażu rekuperatora. Projektuje się również wyższe pomieszczenia aby przygotować miejsce na podwieszany sufit pod którym ukryte są rury z instalacji. Unika się kolizji z innymi instalacjami czy konstrukcją stopu.

Powyższe argumenty powinny przekonać osoby, które mają jeszcze wątpliwości. Decyzja o zakupie i montażu rekuperacji jest niemalże tak ważna jak wybór sposobu ogrzewania domu. Te dwie współpracujące ze sobą instalacje zmieniają nasz dom w bardzo energooszczędny budynek o niskich kosztach ogrzewania. Biorąc pod uwagę również oczyszczone powietrze całą dobę, tworzymy sobie komfortowy i sprzyjający zdrowiu azyl w tym szarym i zwykle zanieczyszczonym świecie.

Chodzi Ci po głowie budowa domu?
Zbudujesz go z nami!