W czasach, kiedy zasypywani jesteśmy nowymi technologiami, a ich producenci przekonują nas o konieczności ich posiadania, ciężko wybrać te, które naprawdę są nam potrzebne. Wybór staje się trudniejszy, kiedy są to drogie urządzenia, które podwyższają koszty budowy naszego wymarzonego domu. Dlatego opiszemy w tym miejscu jedno z takich urządzeń – REKUPERACJĘ, aby pokazać, że poniesione na nią koszty stają się w krótkim czasie samymi zyskami.

Na początku należy zaznaczyć, że w każdym domu powinna znajdować się wentylacja. Zazwyczaj stosuje się wentylację grawitacyjną, która wykorzystuje zasady fizyki, aby zapewnić wymianę powietrza w naszym domu. Natomiast, gdy chcemy zbudować energooszczędny (czyli szczelny) dom, stosujemy grube warstwy ocieplenia, okna trzyszybowe, dobrze ocieplone warstwy podłogi na gruncie itd. i zamykamy w ten sposób dopływ powietrza zewnętrznego – wentylacja grawitacyjna nie działa wtedy jak należy. Natomiast straty ciepła przez wentylację grawitacyjną w okresie grzewczym wynoszą ok. 50% wszystkich strat w domu, a przecież zależy nam na każdej złotówce wydanej na ogrzanie domu.

Chcąc mieć naprawdę energooszczędny dom, należy zastosować rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperacja pobiera powietrze z zewnątrz, filtruje je i dostarcza do pomieszczeń w domu. W drugą stronę rekuperacja pobiera powietrze z wnętrza domu, pozbywając się dwutlenku węgla, kurzu, roztoczy i innych alergenów, a przepływając przez rekuperator ciepło (czyli energia) z powietrza jest odzyskiwane i ogrzewa czyste powietrze, które jest nawiewane do domu. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, pozbywamy się nieświeżego powietrza razem z ciepłem, które zawiera. Dzięki rekuperacji możemy zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o 50%. Zatem zwrot kosztów poniesionych na założenie tej instalacji nastąpi szybko, pomijając pozostałe korzyści wynikające z używania tej wentylacji.

Używając rekuperacji, nie musimy z konieczności otwierać okien, dzięki temu nie wypuszczamy ciepła z domu, nie trujemy się smogiem w trakcie zimy, a latem nie jesteśmy skazani na muchy, komary i gorące powietrze. Oddychamy w domu świeżym, przefiltrowanym powietrzem bez kurzu, pyłów i alergenów.

Decydując się na rekuperację, należałoby już na etapie przygotowywania projektu zaplanować jej montaż. Nie musimy wtedy wykonywać niepotrzebnego komina do wentylacji grawitacyjnej. Można optymalnie zaplanować przebieg instalacji i miejsce montażu rekuperatora. Projektuje się również wyższe pomieszczenia aby przygotować miejsce na podwieszany sufit pod którym ukryte są rury z instalacji. Unika się kolizji z innymi instalacjami czy konstrukcją stopu.

Powyższe argumenty powinny przekonać osoby, które mają jeszcze wątpliwości. Decyzja o zakupie i montażu rekuperacji jest niemalże tak ważna jak wybór sposobu ogrzewania domu. Te dwie współpracujące ze sobą instalacje zmieniają nasz dom w bardzo energooszczędny budynek o niskich kosztach ogrzewania. Biorąc pod uwagę również oczyszczone powietrze całą dobę, tworzymy sobie komfortowy i sprzyjający zdrowiu azyl w tym szarym i zwykle zanieczyszczonym świecie.