Budowa domu to spore wyzwanie, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniej firmy budowlanej, która sprawi, że w czasie budowy nie spotkają nas żadne poważne zmartwienia. Gdy decyzja o postawieniu własnego, wymarzonego domu została przez nas podjęta, a firma, której zlecamy budowę wybrana, przyszedł czas na formalności – dla niektórych osób mały koszmarek, który może przyprawić o zawrót głowy, w szczególności, gdy nie wiemy co, gdzie i jak załatwić. Aby maksymalnie uprościć ten proces przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik “Budowa domu krok po kroku – formalności”.

Umowa wstępna na rezerwację terminu.

Jeśli zdecydowaliście się na budowę z nami, pierwszym punktem na liście jest rezerwacja terminu. To bardzo ważne, w przypadku gdy chcecie, aby budowa ruszyła jak najszybciej. Terminy uciekają w zawrotnym tempie, więc nie możemy zagwarantować na “słowo”, że w danym miesiącu będziemy mogli wybudować Wasz dom. Aby zarezerwować sobie “miejsce w kolejce” czy konkretną datę, należy podpisać z nami umowę wstępną. Zapraszamy do umówienia się na spotkanie pod numerem 570 341 991. Spotkania odbywają się w naszej siedzibie w Rybniku przy ul. Jerzego Giedroycia 9B. W przypadku dużej odległości istnieje możliwość podpisania umowy zdalnie.

Przygotowanie do budowy domu – dokumenty

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy dostarczyć projekt budowlany. Aby nasz architekt, mógł go przygotować, potrzebne są dokumenty takie jak:

  • Mapa geodezyjna do celów projektowych – wydawana przez geodetę
  • Opinia geologiczna – wydawana przez geologa
  • Warunki przyłączenia do sieci – woda, kanalizacja, prąd, gaz – o wydanie warunków technicznych przyłączy należy wystąpić do odpowiednich instytucji
  • Oświadczenie o połączeniu działki z drogą publiczną – wydawane przez zarządcę drogi
  • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego / Warunki zabudowy – jeśli dla terenu, na którym leży działka, został wydany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, można uzyskać z niego wypis w Wydziale Architektury Urzędu Gminy. Można również zobaczyć, czy MPZP dla naszego terenu jest dostępny w internecie – wtedy możemy załatwić sprawę, nie wychodząc z domu. Dokument będzie zawierał informacje odnośnie dopuszczalnych warunków zabudowy działki. W przypadku, gdy dla terenu nie został przygotowany MPZP należy złożyć wniosek o wydanie aktualnych warunków zabudowy i zagospodarowania terenu  do Wydziału Architektury Urzędu Gminy.

Przygotowanie projektu budowlanego przez naszego architekta

Gdy wszystkie potrzebne dokumenty zostaną do nas dostarczone, rozpoczynamy przygotowanie projektu budowlanego. Projekt zostaje przygotowany odpowiednio pod technologię szkieletową lub murowaną. W tym momencie klient unika kosztów przygotowania projektu przez biuro projektowe, ponieważ ta usługa na mocy obowiązującej promocji “Projekt Domu Gratis” zostaje wliczona w cenę budowy domu. Na tym etapie można również zdecydować się na zmiany w projekcie – każdy projekt dostosowujemy indywidualnie do potrzeb klienta.

Pozwolenie na budowę domu

Z projektem budowlanym przygotowanym przez architekta oraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę udajemy się do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Po uzyskaniu pozwolenia, należy również powiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dołączając oświadczenie o wyborze kierownika budowy – musi być to osoba uprawniona do wykonywania jego obowiązków. Nasza firma dysponuje własnym kierownikiem budowy, więc nie trzeba szukać swojego kierownika. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę podpisujemy umowę właściwą, po której możemy rozpocząć prace nad budową domu.

Jak widzicie, po rozpisaniu wszystkiego krok po kroku, nie jest to aż tak skomplikowany proces, jakby mogło się wydawać na samym początku 🙂

Chodzi Ci po głowie budowa domu?
Zbudujesz go z nami!