Wąska działka budowlana dla wielu stanowi problem. Wydawać się może, że ciężej jest wybrać projekt dopasowany do tej powierzchni. Dziś przekonamy Was, że takie myślenie jest błędne.

Wielkim plusem działek wąskich jest fakt, że zazwyczaj są duże tańsze niż działki na planie kwadratu. W dodatku przy dobrym rozmieszczeniu domu i aranżacji ogrodu, dom na takiej działce będzie prezentować się równie efektownie co dom na dużej powierzchni.

Największy problem w tego typu działkach stanowi usytuowanie wejścia i wjazdu do garażu. Dobrym pomysłem jest wypchnięcie garażu do frontu lub po prostu stworzenie garażu wolnostojącego. Można też postawić na wariant ekonomiczniejszy i zamiast garażu wybrać wiatę. Można też rozważyć usytuowanie wejścia do domu z boku, czyli na szerszej ścianie domu.

Przepisy sprzyjają wąskim działkom

Właściciele wąskich działek powinni wiedzieć o przepisach dotyczących rozmieszczenia budynku na działce:
– jeśli ściana posiada okna lub drzwi, to odstęp od granicy działki wynosi minimum 4 metry,
– jeśli ściana nie posiada okien lub drzwi, to odstęp od granicy działki wynosi minimum 3 metry,
– gdy działka mierzy mniej niż 16 metrów, a ściana nie posiada okien lub drzwi, to odstęp od granicy działki wynosi minimum 1,5 metra,
– gdy działka mierzy mniej niż 16 metrów, a sąsiadująca działka nie jest zabudowana, nie ma obowiązku zachowywania konkretnych odległości,
– należy zachować 1,5 metra odległości pomiędzy okapem, schodami, balkonem, tarasem itp.

Chodzi Ci po głowie budowa domu?
Zbudujesz go z nami!

O czym warto pamiętać wybierając projekt na wąską działkę?

Wybierając projekt domu warto pamiętać nie tylko o wyglądzie domu ale i warto pamiętać o kilku innych przesłankach:
– dokładne sprawdzenie wymiarów działki. W przypadku małych działek każdy metr a nawet centymetr ma ogromne znaczenie, gdyż musimy maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki,
– warto zastanowić się nad ilością i rozmieszczeniem okien. Zazwyczaj mniej okien umieszcza się od strony północnej,
– można wnioskować u sąsiada o zgodę na przybliżenie się do granic sąsiada. Nie zawsze jest taka możliwość jednak warto próbować,
– pamiętajmy też o tym, że prawo budowlane jest elastyczne w przypadku małych działek i zezwala na przybliżenie się do granic działki w zależności od jej konkretnych wymiarów.
– przemyślenie jaką ilość miejsca chcemy przeznaczyć na ogród, miejsce dla samochodów i oczywiście jaki byłby optymalny metraż domu.

Mam wąską działkę i co dalej.

Mamy w swojej ofercie kilka propozycji domów idealnych na wąską działkę. Skontaktuj się z nami, porozmawiajmy a na pewno podpowiemy Ci jaki dom wpasuje się idealne do na Twojej działce.

Chcesz wybudować swój DOM MARZEŃ? Skontaktuj się z nami!

Małgorzata

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Zadzwoń lub napisz do nas