Wiadomo, że dom szkieletowy powstaje szybciej od domu murowanego. Jeśli ciekawi cię, dlaczego tak jest, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Omawiamy, jak wygląda budowa domu szkieletowego na poszczególnych etapach.
Budowa domu szkieletowego – krok po kroku
Zasadniczo niezależnie od tego, czy stawiamy dom murowany, czy szkieletowy, budowa dzieli się na kilka etapów:
- stan zero, czyli prace nad fundamentem, podłogą, piwnicą itp.;
- stan surowy otwarty, czyli wszelkie roboty konstrukcyjne;
- stan surowy zamknięty – na tym etapie odbywa się już montaż okien, drzwi itp. Budowa powoli dobiega końca.
Budowa domów szkieletowych – fundament
Kiedy geodeta odwiedził już naszą działkę i dokonał pomiarów, a koparka zrobiła swoje, pora na wylanie fundamentu pod dom szkieletowy. Zazwyczaj wykonuje się płytę fundamentową lub ławy fundamentowe, nieco rzadziej fundamentowanie pośrednie. Powstaje więc solidna podstawa dla konstrukcji szkieletowej. Fundament trzeba jeszcze zabezpieczyć przed wilgocią i utratą ciepła.
Chodzi Ci po głowie budowa domu?
Zbudujesz go z nami!
Czas na konstrukcję domu szkieletowego!
Kolejny etap prac na budowie to ten, podczas którego powstaje szkielet drewniany. Jest to konstrukcja, która będzie tworzyć ściany nośne budynku. Ściany te składają się z kilku elementów: poziomego pasa dolnego i górnego, które łączą słupy oraz poziomych przewiązek pomiędzy poszczególnymi słupami. Następnie powstaje strop, który trzeba jeszcze zabezpieczyć. Konstrukcję wypełnia się wełną mineralną, a od góry montuje się poszycie z płyt wiórowych. Kolejnym krokiem jest montaż więźby dachowej.
Domy szkieletowe – co po montażu konstrukcji?
Kiedy konstrukcja domu szkieletowego jest już gotowa, trzeba zająć się obiciem ścian. Od zewnątrz umieszcza się wełnę mineralną i wodoodporne płyty wiórowe. Ściany zewnętrzne zabezpiecza się folią wiatroizolacyjną.
Budowa domu szkieletowego – dach i stolarka
Kolejny etap budowy domu szkieletowego to prace związane z pokryciem dachowym i montażem stolarki okiennej i drzwiowej. Na więźbie najczęściej umieszcza się membranę dachową lub sztywne poszycie. Dach domu drewnianego można pokryć dachówką lub blachodachówką. Na tym etapie następuje również montaż rynien.
Domy drewniane – elewacja
Wykończenie ścian zewnętrznych domu szkieletowego stanowi elewacja. Co ciekawe, takie domy często kojarzone są z drewnianym obiciem zewnętrznym, jednak można zastosować dowolny rodzaj elewacji – tynk, siding, okładzinę ceglaną itp. To sprawia, że dom szkieletowy jest nie do odróżnienia od domu murowanego.
Dom drewniany – wnętrze
Ściany zewnętrzne w domach szkieletowych wypełnione są wełną mineralną. Aby wełna nie straciła swoich właściwości na etapie użytkowania budynku, należy ją zabezpieczyć. W tym celu stosuje się folię paroizolacyjną. Obudowę ścian wewnętrznych stanowią płyty kartonowo-gipsowe. Na tym etapie wykonuje się również montaż instalacji wewnętrznych i wylewki. Następnie można zająć się już wykończeniem wnętrza w domu szkieletowym.
Chcesz wybudować swój DOM MARZEŃ? Skontaktuj się z nami!
Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
Zadzwoń lub napisz do nas