ogrzewanie domu szkieletowego

Jedne z najważniejszych pytań, jakie zadaje sobie inwestor planujący budowę domu, to z czego budować i jakie ogrzewanie wybrać. Co do technologii — my nie mamy już wątpliwości, że wybór lekkiego szkieletu drewnianego jest doskonałym wyborem. Teraz postaramy się odpowiedzieć na drugie pytanie, aczkolwiek odpowiedź jednoznaczna nie jest.

Pompa ciepła

Należałoby zacząć rozważania od omówienia pompy ciepła. Biorąc pod uwagę coraz większy nacisk na ekologiczne rozwiązania, a także ustawę antysmogową i zmieniające się podejście do ogrzewania, pompa ciepła nasuwa się jako idealne rozwiązanie. Żeby jednak kupowanie pompy ciepła miało sens, powinniśmy wybrać również ogrzewanie podłogowe i to koniecznie w całym domu. Ze względu na to, że przy ogrzewaniu podłogowym temperatura w instalacji powinna być niższa niż przy grzejnikach, ogrzewanie podłogowe powinno być położone w całym domu — założenie kaloryferów, np. w sypialniach spowoduje, że będzie tam zimno.

Pompa ciepła jest bardzo dobrym rozwiązaniem do domu szkieletowego, ponieważ dom taki szybko się nagrzewa. Jest to również energooszczędne rozwiązanie w domu dobrze ocieplonym i o niskim współczynniku przenikania ciepła ścian zewnętrznych. Dużą zaletą jest również zastosowanie pompy ciepła jako klimatyzacji latem. Dzięki temu, że nie trzeba instalować dodatkowo klimatyzatorów oraz płacić za ich eksploatację, oszczędzamy pieniądze.

Cena pompy ciepła zależy od jej rodzaju, mocy i tego, z czego pobiera ciepło. Najtańsze są pompy, które pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego, droższe – z ziemi. Trzeba pamiętać, że jest to inwestycja, która się zwraca w czasie, aczkolwiek im większy dom, tym dzieje się to szybciej.

Ogromną zaletą pompy ciepła jest jej bezobsługowość, kolejną – pompa ciepła nie potrzebuje specjalnego pomieszczenia typu kotłownia. Pompa ciepła służy również do przygotowania ciepłej wody, więc nie trzeba inwestować w kolejne technologie. Bardzo dobrze sprawdza się z rekuperacją, gdzie następuje odzysk ciepła, a co za tym idzie — kolejne oszczędności. Przy okazji otrzymujemy również oczyszczone powietrze, co w okresie grzewczym nie jest bez znaczenia.

Ogrzewanie gazowe

Alternatywą jest ogrzewanie gazowe. Grono sceptyków, którzy uważają to za drogi sposób ogrzewania, nie wie, że wystarczy dobrze zaprojektowany i ocieplony dom, okna o wyższych parametrach w rozsądnych wymiarach, ogrzewanie podłogowe w całym domu i możemy uzyskać naprawdę niskie rachunki.

Zaletą grzania gazem jest niższa cena wykonania instalacji niż w przypadku pompy ciepła. Eksploatacja będzie droższa, aczkolwiek należałby wykonać indywidualne porównanie dla konkretnego budynku, żeby wybrać tańszą opcję w perspektywie kilkudziesięciu lat użytkowania. Ważnym aspektem jest dostęp do gazu z sieci, ponieważ jest to dużo lepsze rozwiązanie niż budowanie zbiornika na działce, więc jeśli nie ma sieci gazowej, warto rozważyć inne sposoby ogrzewania domu.

Jeśli mamy dostęp do gazu to można go wykorzystać również do przygotowania ciepłej wody, wtedy oszczędzimy na kosztach przesyłu gazu, które i tak musimy płacić cały rok, czy grzejemy w domu, czy nie. Trzeba jednak pamiętać, że dla pieca gazowego będziemy potrzebować specjalnego pomieszczenia. Jest za to bezobsługowe, jak pompa ciepła, wymaga jedynie okresowych przeglądów i konserwacji.

Chodzi Ci po głowie budowa domu?
Zbudujesz go z nami!

Ogrzewanie prądem

Ciekawą alternatywą dla ogrzewania gazowego jest ogrzewanie prądem. Z pozoru wydaje się drogie, ale nie jest tak do końca. W porównaniu z instalacją gazową nie musimy kupować pieca, wykonywać kotłowni na piec, przyłącza do sieci gazowej oraz całej wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania. Wystarczą grzejniki elektryczne w każdym pomieszczeniu lub ogrzewanie podłogowe elektryczne. Jest to bardzo duża oszczędność na początku inwestycji. A przy dobrze ocieplonym domu, koszty eksploatacji też nie będą wysokie, zwłaszcza że dom szkieletowy szybko się nagrzewa. Dla większych oszczędności warto również zastosować rekuperację i to w zasadzie przy każdym sposobie ogrzewania.

Kolejną zaletą jest to, że każde pomieszczenie możemy ogrzać osobno albo nie ogrzewać wcale, jeśli nie ma takiej potrzeby — mają swoje programatory, dlatego w każdym pomieszczeniu może być ustawiona inna temperatura. Nie ma również strat energii w trakcie transportu czynnika grzewczego od pieca do kaloryferów lub ogrzewania podłogowego. Do założenia elektrycznej instalacji grzewczej nie trzeba specjalnych pozwoleń jak np. przy ogrzewaniu gazowym.

Poza grzejnikami możemy zastosować również maty do ogrzewania podłogowego. Mają te same zalety co grzejniki elektryczne. Minusem są ograniczenia w stosowaniu posadzek, ponieważ powinny to być materiały przystosowane do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Ten sam rodzaj ograniczeń występuje przy ogrzewaniu podłogowym, gdzie źródłem ciepła jest kocioł. Rozkład takiego ogrzewania należy bardzo dokładnie zaplanować, ponieważ nie powinno się znajdować pod szafkami, meblami i urządzeniami.

Kotły na paliwo stałe

Ostatnim źródłem ciepła, które opiszemy, będą kotły na paliwo stałe. Jest to chyba najbardziej znany sposób ogrzewania domu. W tym przypadku należy najpierw wybrać rodzaj paliwa stałego, a potem dobrać odpowiedni kocioł. Wygodnym rozwiązaniem są piece z podajnikami. Tu również różne piece wymagają różnej częstotliwości obsługi i napełniania podajnika. Oczywiście im mniej obsługowy kocioł, tym droższy. Przy wyborze należy również wziąć pod uwagę sprawność takiego urządzenia, aby jak najwięcej wytworzonej energii przeznaczonej było na ogrzanie domu. Warto również brać pod uwagę bardziej ekologiczne paliwa, ze względu na emitowanie mniejszej ilości zanieczyszczeń podczas spalania — normy są coraz bardziej rygorystyczne i nie warto narażać się na zmianę kotła w krótkim czasie.

Na jakie ogrzewanie do domu szkieletowego finalnie się zdecydować?

Jak widać, sposobów ogrzewania domu jest wiele pod względem źródeł ciepła, jak i przekaźników ciepła (kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe). W trakcie wyboru najlepszego rozwiązania należy wziąć pod uwagę wielkość domu, jego parametry cieplne, takie jak współczynnik przenikania ciepła dla ścian oraz zapotrzebowanie na energię budynku. Bardzo ważne są również dostępne w pobliżu wybranej działki media — to szczególnie istotne przy rozważaniu grzania kotłem na gaz. Najlepiej byłoby podjąć najważniejsze decyzje przed rozpoczęciem projektowania budynku, aby całość jak najlepiej ze sobą współgrała, koszty eksploatacji oraz wykonania instalacji były jak najniższe, a przede wszystkim, aby osiągnąć jak najwyższy komfort użytkowania domu.